Home Tasarım Blog ve para Başarıya Ulaştıran Blog Fikirleri

Başarıya Ulaştıran Blog Fikirleri

16 min read
1
0
443

Gelişen teknoloji ve değişen dünyaya ayak uydurabilenler, her konuda her fırsatı değerlendiriyor. Öğrenme, öğrendiklerini paylaşma ve bundan maddi kazanç elde etme. Bunu yaparken aynı zamanda ün ve statü de kazanabiliyorlar.

“Blog yazmak, youtube’a içerik üretmek, fenomen olmak” günümüzde revaçta olan işler. Bunları meslek olarak görenler var – görmeyenler var ama apaçık ortada ki adamlar para kazanabiliyorlar.

Tabi bu işler yazıldığı gibi kolay olmuyor. İstek, kararlılık, azim, sabır vs. gerektiriyor. Bir anlık hevesle bu işe girişenler genelde çöp bloglar, zaman kaybına yola açan videolar vs. bırakıyorlar arkalarında.

Bizim konumuz bloglar. Yazmayı ve okumayı sevenler için..

Blog yazmaya başlamadan önce en az 2 amacınız olmalı ve 1. amacınız kesinlikle “insanlara faydalı olmak” olmalı. Faydalı bir blog meydana getirebilmek için;

Başlamadan önce ilgili olduğunuz, severek araştırıp yazılar yazabileceğiniz bir konu bulun. Rakipleriniz varsa yani düşündüğünüz konu üzerine hazırlanmış bloglar varsa çekinmeyin, onları takip edin – taklit etmeyin. Yaptıkları doğru ve mantıklı işleri görün – öğrenin – kendinize uyarlayın ve uygulayın.

Hadi listeye bir göz atalım. İlerleyen günlerde eklemeler yapacağım..

1- Kişisel Blog:

Size özel blogdur, konu kısıtlamalarını siz belirlersiniz. Kendinizden bahsedebilirsiniz. Mesleğiniz ile ilgili bilgiler verebilir, karşılaştığınız zorluklardan bahsedebilirsiniz. Dediğim gibi kendiniz ile alakalı istediğiniz konularda yazabilirsiniz.

2- Moda Blogu:

Modayı takip ediyor, giydiğiniz – taktığınız şeyleri önemsiyorsanız tam size göre bir blog konusu. Yeni trendler, favori renkler veya fiyatlarla alakalı yazılar yazabilirsiniz. “Düğün davetlerinde ne giyilir?” , “Yazın ofis ortamında giyilebilecek kıyafetler” tarzında güzel makaleler ortaya çıkarabilirsiniz.

Moda blogları her zaman en çok takip edilenler arasındadır. Moda konusunu biraz daha detaylandırabilir ve sadece belirli bir kategoride de blog açabilirsiniz. “Ayakkabı ve Çanta” , “Ünlüler ve Kıyafetleri” , “Takılar” üzerine olabilir.

3- Güzellik ve Makyaj Blogu:

Bu Blog türleri de çok tutulanlar arasında. Güzelliğinize düşkün ve makyaj konusunda tutkuluysanız hem bu konuda kendinizi geliştirebilir hem de ihtiyacı olanlara harika bilgiler verebilirsiniz. İşi geliştirip Youtube video içerikler bile hazırlayabilirsiniz.

4- Gezi Blogu:

Gezmek – görmek ve bunları anlatmak yaşam biçiminiz ise bu konu tam sizlik. Bir yerden okuyarak veya birinden dinleyerek gezi blogu oluşturmak okuyucularınıza çok sığ gelecektir. Gerçekten gezerek yazdığınız yazılar ve çektiğiniz harika fotoğraflar tatil planı olanların, balayı için araştırma yapanların vs. dikkatini çekecektir. Unutmayın İşletmelerinde dikkatini çekecek ve harika reklam anlaşmaları yapabileceksiniz.

5- Sağlık Blogu:

Bu blog konusu da popülerdir ülkemizde. Sağlık alanı çok geniştir. Şayet bu konuda bir blog açmak niyetiniz var ise size sağlık konusunda belirli bir alana yönelmenizi tavsiye ederim. Yani belirli bir hastalığı konu edinebilirsiniz.”Baş ağrıları” , “Gebelik” , “Sivilceler” , “Evde bakım” , “Tansiyon” , “Alternatif Tıp” , “Tüp Bebek Tedavisi” vs.

Yalnız sağlık konusu şakaya gelmez, oradan buradan aşırma ile kaliteli bir sağlık blogu hazırlamanız çok zor. İşin uzmanı olmanız gerekir. Eğer doktor ya da hemşire iseniz bu iş sizin için hem daha kolay hem de zevkli bir uğraş olacaktır.

6- Otomobil Blogu:

Rekabetin kıyasıya olduğu bir blog kategorisi Otomobil. Yeni çıkan modeller, yakıt oranları, Sıfır ve ikinci el fiyatları, çarpışma testleri, güvenlik donanımları, motor gücü gibi kavramlar size sevimli geliyorsa hemen bir otomobil blogu açabilirsiniz. Bu kategorideki bloglarda görseller çok önemli bir yer tutar, dikkatli olun telif hakkı olan görsellerden uzak durun ya da kullanırken müsaade alın. Ülkemizde buna çok dikkat edilmiyor ama dikkate değer kalite yakalamış hiç bir blog bu durumu es geçmez.

Otomobil kategorisini de kategorize edebilirsiniz. Belirli bir markaya özel blog oluşturabilirsiniz ya da sadece spor otomobiller, belirli segmentteki otomobiller, Nostaljik otomobiller vs. gibi daha detaya inip bu konuda tutkusu olan ziyaretçileri bağlayabilirsiniz.

7- Kişisel Gelişim Blogu:

Bu kategoride yazılar yazabilmeniz için gerçekten konuya ilgi duymanız gerekir diye düşünüyorum ya da en azından 5-6 civarı kişisel gelişim kitabı okumuş olmalısınız. Günümüzde insanlar kendilerini etkileyecek hikayeler okuyarak harekete geçmek için can atıyorlar çünkü artık rekabet her yerde. Yoğun iş koşulları, yitirilen arkadaşlık ilişkileri, Stres, başarı kaygısı, toplum baskısı vs. gibi kavramlar her geçen gün bizi daha çok sömürmekte. Bunlarla başa çıkabilmek için önce internetten araştırmalar yapılır, dopdolu ve kaliteli içerekler barındıran bloglar sayesinde bir nebze olsun kaygılarımızdan uzaklaşabiliriz.

8- Öğretici veya Kılavuz Bloglar:

Öğretmenler veya gerçekten o işi bilenler için harika bir blog kategorisi. Sağlam ve kaliteli içerikler ile maddi getirisi de hayli güzel olabilir. Matematik, Türkçe, Tarih veya Coğrafya dersleri üzerine faydalı içerikler oluşturabilirsiniz. Farklı tipte sorular hazırlayarak “arkası yarın” formatında yazılar/bilgiler paylaşabilirsiniz. Bu kategoride youtube videoları üreten hocalar da var ve takipçi sayıları gerçekten fazla.

Bunun yanında üniversite tercihleri üzerine rehber olacak bilgiler, meslekler, üniversiteler, burslar vs. konuları ülkemizde hayli popüler.

Ayrıca uzmanı olduğunuz.. Karakalem çalışmaları, Photoshop dersleri, Netcad veya Autocad kullanımı, blog açmak, seo yapmak vs. gibi uzmanı olduğunuz herhangi bir konuda harika içerikler hazırlayabilirsiniz.

9- Yemek Blogu:

Hanımlar ve özellikle ev hanımları için ideal bir blog konusu. Tatlılar, salatalar, etli yemekler, diyet yemekleri, kolesterol dostu yemekler vs. gibi kategorize başlıklar da oluşturabilirsiniz. Emin olun rekabet ne kadar fazla olursa olsun kaliteli yazılar yazdığınız takdirde ziyaretçileriniz çok olacaktır.

10- Kitap / Film Blogu:

Okuduğunuz kitaplar, izlediğiniz filmler hakkında eleştirel yazılar yazabileceğiniz harika ve ilgi çekici bir blog konusu. Bunun yanında daha detaya inebilir ve unutulmaz filmlerin unutulmaz sahneleri üzerine de blog açabilirsiniz. Hoşunuza giden kitaplardan hoşunuza giden alıntılar yapabilir ve bunların üzerine doğaçlama yazılar yazabilirsiniz.

Film repliklerini veya kitap alıntılarını harika görsellerin üzerine ekleyip sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak etkileşim oluşturabilirsiniz.

11- Dizi / Tv Programı Blogu:

Diziler sadece ülkemizde değil dünya çapında da popüler. Son zamanlarda dijital platformlar üzerinde yayınlanan diziler acayip prim yaptı. Özellikle Netflix üzerindekiler. Bu dizilerle alakalı bir blog açabilir spoiler verebilir veya görseller hazırlayabilirsiniz.

Bunun yanında ün’ü kanalını geçmiş yarışma programları üzerine bloglarda açabilirsiniz, Survivor’da bu hafta kim elenecek merak etmiyor musunuz? Ya da geçen hafta elenen kişi normal hayatında ne iş yapıyor?

12- Doğa ve Yaşam Blogu:

Bitkiler, hayvanlar, dağlar, kirlenen hava ve yok olan doğa sevgisini tekrar aşılayabilmek üzerine yazılar ve görseller hazırlayabileceğiniz, sosyal sorumluluk barındıran güzel bir blog konusu. Tema Vakfı gibi oluşumların duyuru ve kampanyalarını da paylaşabileceğiniz, imece usulü programlar düzenleyebileceğiniz aynı zamanda harika bir amaca hizmet etmenin gururu ile bıkmadan ilerleyebileceğiniz bir blog konusu.

13- Alışveriş Blogu:

Yine ziyaretçisi bol olan bir blog konusu. İndirimler, kampanyalar, fırsatlar gibi insanların aklını başından alan yazılar ve duyurularla herkesi etrafınızda toplayabilirsiniz.

İnternetten – yurt dışından nasıl alışveriş yapılır, fiyat / performans ürünleri, inceleme / eleştiri yazıları ile cana can katan bir blog oluşturabilirsiniz.

14- Pratik Bilgiler Blogu:

Hayatı kolaylaştıran pratik bilgiler içeren blogları bende çok severim. Hangi leke nasıl çıkar, en hızlı lavabo açma teknikleri, eski pantolonlardan yeni bir şeyler yapma gibi kısa ve pratik çözümler sunan asgari ücretli veya memur dostu bloglar oluşturabilirsiniz ve de çok sevilirsiniz.

15- Spor Blogu:

Spor blogları çok takip edilen bloglar arasında. Blog yazıları video içeriklerle desteklendiğinde tadından yenmez olur. Günümüz dünyası spora pek vakit ayıramamakta, bunun bilincinde olan bazı spor merkezleri 24 saat açık. Buna rağmen insanlar internet üzerinden aldıkları bilgilerle evlerinde spor yapmayı tercih ediyorlar.

Load More Related Articles
Load More By Mehmet Akif Bağcı
Load More In Blog ve para

1 Yorum

  1. […]    Başarıya Ulaştıran Blog Fikirleri… […]

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da ilgini çekebilir

Seo için Sitenin Google Search Console’a Bağlanması – 2019

Seo için çok önemli olan siteyi Google Search Console‘a kaydetmeyi anlatacağım.. Bun…