Home Teknoloji Dijital Dönüşüm Dijital Dönüşüm Nedir?

Dijital Dönüşüm Nedir?

9 min read
0
0
203

Dijital Dönüşüm “Hızla gelişen bilgi ve iletişim teknolojilerinin sunduğu imkanlar ve değişen toplumsal ihtiyaçlar doğrultusunda, organizasyonların daha etkin, verimli hizmet vermek ve faydalanıcı memnuniyeti sağlamak üzere insan, iş süreçleri ve teknoloji unsurlarında gerçekleştirdiği bütüncül dönüşümdür.”

Yukarıdaki tanımı açıklamaya çalışalım..

2000’li yıllardan sonra internet dünya çapında hızla yayıldı, ülkemize de tabi. İnternetin yayılması ile dijital dönüşüm bir şekilde başlamış oldu ama esas yükselişe geçmesi sosyal medyanın yavaş yavaş hayatımızda yer almasıyla başladı.. Microsoft’un başarısız girişimi Myspace ile başladı her şey, sonra forum siteleri hızla yayıldı derken hazır cms sistemler ile (özellikle wordpress – blogspot vs.) bloglar hızla artış gösterdi,
Facebook (2004) ve Youtube (2005) işleri daha da hızlandırdı tabi .

Böylece kullanıcılar arasındaki etkileşim ve iletişim iyiden iyiye çoğaldı.

Artık internet aleminde kullanıcılar kendilerini daha iyi ve daha hızlı ifade etmeye başladı. Hal böyle olunca tabi; Kullanıcılar ihtiyaçlarını daha kolay duyurdular, istedikleri bilgiye daha kolay ve daha hızlı erişmek istediler. Kısaca, kullanıcıların yönlendirmesiyle Web Teknolojileri dijital dönüşümü başlatmış oldu.

Zamanla teknoloji daha da ilerledi, kullanıcılar isteklerini internet üzerinden talep ettiği için firmalarda oyuna dahil olmak zorunda kaldı.
Artık her tüketicinin sosyal medya hesabı olduğu gibi her firmanın da sosyal medya hesabı oldu. Bu kanallar üzerinden etkileşime girildi. kampanyalar duyuruldu, anlık siparişler oluşturuldu vs.

Web teknolojileri daha sonra web 2.0’a evrildi derken mobil, geniş bant internet, bulut sistemi, dijital medya, büyük veri (big data), yapay zeka (Artificial Intelligence – AI), artırılmış gerçeklik (Augmented Reality – AR), nesnelerin interneti (IOT) ve 3B yazıcı kavramları hayatımıza girdi ve çığır açan yeni bir dönem başladı.

Bu yeni dönemde, firmalar ya da yeni nesil girişimciler tüketicilerin isteklerinin ötesine gitti, ne zaman neye ihtiyacı olacağını önceden tespit edebilmek için yeni iş yapış veya yeni düşünüş stratejileri oluşturdular. Eski usul stratejiler çöpe atıldı, analog sistemler dijitale dönüştürüldü. Her bilgi bilgisayar / tablet / akıllı telefon ekranında aranır oldu. Kamuda bunun gerekliliğini gördü ve dahil oldu. Tapu ve Kadastrolar tapu kayıtlarının tutulduğu büyük defterleri dijitale dönüştürdüler ve dahası kamu kurumları birlikte hareket ederek e-devlet‘i ortaya çıkardılar ve işlerimizi gerçekten çok kolaylaştırdılar.

Dijital Dönüşüm, Dijital Pazarlamayı Doğurdu.

Dijital dönüşüm, tüketici – firma arasındaki ilişki Dijital Pazarlama alanını doğurdu. Dijital pazarlama da firmaların müşterilerine daha kolay ulaşmasını, ihtiyaçlarını daha hızlı çözmesini sağladı. Mesela, kullandığımız akıllı telefonlardaki uygulamalar yaptığımız görüşmeleri, görüşmelerimizde kullandığımız kelimeleri değerlendiriyor ve büyük veri havuzlarına atıyor. Yapay zeka sayesinde evlilikle ilgili konuşmalarımızdan evlenmek üzere olduğumuzu anlıyor ve bize anlaşmalı olduğu mağazaların çeyiz setleriyle ilgili indirim mesajları atabiliyor. Alışverişlerimizde kullandığımız indirim uygulamaları ne aldığımızı takip ediyor hemde her alışverişimizde, bu ürünlerden yola çıkarak bize o ürünlerin kampanya – indirim mesajlarını gönderebiliyor.

Bu dönüşümü sağlayamayan, dönüşümün gerekliliğini fark edemeyen firmalar çok fazla tutunamıyor ve batıyor. Nokia’nın hikayesini hepimiz biliriz..

Dijital Pazarlama, Dijital Rekabeti Doğurdu.

Dijital dönüşümün etki alanları Sağlık, Eğitim, Tarım, Sanayi, Finans, Perakende ve Ulaşım. Bu alanlarda faaliyet gösteren firmalar / girişimler tüketici davranışlarını takip ederek onların ihtiyaçlarını karşılamak ve dolayısıyla para kazanmak zorundalar fakat teknolojinin hızla gelişmesi artan dijitalleşme, tüketicilerin davranışlarını değiştirebiliyor. Bu değişimi takip eden ve ayak uydurabilen firmalar bir adım değil on adım öne çıkıyor. Bu durum rekabeti zorunlu hale getiriyor. Örnek vermek gerekirse popüler tekstil markası olan Burberry’nin digital giyinme odaları sayesinde müşterilerine farklı bir deneyim yaşatarak rakiplerinin önüne geçmesi diyebiliriz.

Dijital dönüşüm aslında süreklilik arz etmesi gereken bir durum, biz buna dijital gelişimde diyebiliriz. Dijital gelişiminin devamlılığını sağlayan firma ya da girişimler rakiplerinin her zaman önünde olur, pazar paylarında sorun yaşamazlar.

Bu yazıyı hazırlarken ilham aldıklarım;
– Dijitaldonusum.gov.tr

Load More Related Articles
Load More By Mehmet Akif Bağcı
Load More In Dijital Dönüşüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da ilgini çekebilir

Seo için Sitenin Google Search Console’a Bağlanması – 2019

Seo için çok önemli olan siteyi Google Search Console‘a kaydetmeyi anlatacağım.. Bun…