Home Tasarım Seo Seo için Sitenin Google Search Console’a Bağlanması – 2019

Seo için Sitenin Google Search Console’a Bağlanması – 2019

8 min read
0
0
246

Seo için çok önemli olan siteyi Google Search Console‘a kaydetmeyi anlatacağım.. Bunun için Yoast Seo eklentisinden faydalanacağız.

Google search console diğer adıyla Google arama konsolu sitenizin sayfalarının Google dizinine daha hızlı bir şekilde eklenmesini sağlıyor. Ayrıca bu sayede sitenizde yaptığınız güncellemeleri de Google arama sonuçlarında daha hızlı bir şekilde güncellendiğini görebilirsiniz.

Tabi başka özellikleri de var bunun yanında, Google botları sitenizi ziyaret ettiğinde bir sorunla karşılaştıysa bunu da Google Search Console dan görebiliyorsunuz. Siteye verilen bağlantıları (backlink) buradan takip edebiliyorsunuz. Bununla birlikte Google’n siteniz hakkında tuttuğu istatistikleri de buradan görebiliyorsunuz ya da Google aramalarında görünen bir sayfanızı aramalardan çıkarmak istediğinizde bu linki yine buradan kaldırabiliyorsunuz. Google tarafından sitenize bir ceza verilmişse bunu da Google search console dan takip edebilirsiniz.

Mutlaka üzerine düşmeniz gereken önemli bir konu bu.

Sitenin Google Search Console’a Bağlanması

  1. Adım

Bunun için Yoast Seo eklentisini kullanacağız. Admin panelimizden Yoast seo > Genel sekmesine tıklayarak açılan sayfada Web yönetici ayarlarına (webmaster tools) giriyoruz. Gelen ekranda “Get your Google verification code” yazan linke tıklıyoruz. Bknz aşağıdaki görsel.

Sitenin Google Search Console’a Bağlanması – adım 1

2. Adım  

Gelen sayfaya Gmail kullanıcı bilgilerimizle giriş yapıyoruz. Akabinde ekrana gelen sayfada Alternatif yöntemler kısmına gelip 1. sıradaki HTML etiketi kutusuna tik atıyoruz. Çıkan kodu kopyalıyoruz. bknz aşağıdaki görsel.

Sitenin Google Search Console’a Bağlanması – adım 2

3. Adım

Tekrar sitemizin admin paneline dönüyoruz. Google verification code yazan kutuya bu kodu yapıştırıp kaydet butonuna tıklıyoruz. Daha sonra tekrar search console sitesine geçip doğrula butonuna tıklıyoruz. Daha sonra ekrana şöyle bir sayfa gelecek.

Sitenin Google Search Console’a Bağlanması-3

Bu ekranı gördükten sonra çember içindeki linke tıklıyoruz. Gelen ekranda soldaki kutuya sitemizin alan adını (domain) yazarak devam ediyoruz.

4. Adım

Bu adımda gelen ekrandaki kutulardan sağdakine alan adımızı (domain) yazarak devam diyoruz. Bknz Aşağıdaki görsel.

Sitenin Google Search Console’a Bağlanması-adım 4

Bu işlem adımı ile sitemizi Google arama konsoluna kayıt etmiş olduk.

5. Adım

Bu adımda yine sitemizin admin paneline gidiyoruz. Yoast seo sekmesi altındaki “Arama Konsolu” linke tıklıyoruz. Google doğrula kodu edin yazan yere tıklıyoruz. Bknz aşağıdaki görsel.

Sitenin Google Search Console’a Bağlanması-adım 5

Açılan sayfaya yine aynı mail adresimiz ile giriş yapıyoruz. Yoast seo hesabınıza eişmek istiyor uyarısına “izin ver” diyoruz. Bkzn. aşağıdaki görsel.

Sitenin Google Search Console’a Bağlanması-5-1

Daha sonra kaşınıza gelen kodu kopyalayıp sitemizde arama konsolu kısmındaki kutuya yapıştırıyoruz ve yetkilendir diyoruz. Bknz aşağıdaki görsel

Sitenin Google Search Console’a Bağlanması-5-2
Sitenin Google Search Console’a Bağlanması-5-3

Daha sonra gelen ekranda sitemizin adını görmemiz gerekiyor ve profili kaydet diyoruz. Bknz aşağıdaki görsel.

Sitenin Google Search Console’a Bağlanması-5-4

Bu işlemi de bitirdik, Sitemizi Google search console a tamamen kaydetmiş olduk. Şimdi sıra sitemizin site haritasını Google search console a bildirmek.

6. Adım

Tekrar admin panelimizde yoast seo sekmesi altındaki Genel sekmesine giriyoruz. Ekranda karşımıza çıkan Features sekmesine giriyoruz. XML sitemaps yazısnın altındaki ” See the XML sitemap” linkine tıklıyoruz.

Sitenin Google Search Console’a Bağlanması-adım 6

7.Adım

Açılan yeni sayfada site haritalarımız karşımıza gelecek. Burada ekran çubuğundaki adresi kopyalıyoruz ve tekrar google search console a gidiyoruz. Bknz aşağıdaki görsel.

Sitenin Google Search Console’a Bağlanması-adım 7

8. Adım

Evet tekrar google search console a geldik dedik, ekranın solunda bulunan bardan Site haritalarına tıklıyoruz ve açılan sayfaya kopyaladığımız sitemizin site haritaları linkini yapıştırarak Gönder diyoruz. Bknz aşağıdaki görsel.

Sitenin Google Search Console’a Bağlanması- adım 8

Böylece sitemizi google search console a eklemiş olduk..

İlerleyen günlerde bu konsolun kullanımı ile ilgili bilgilerde ekleyeceğim.

Load More Related Articles
Load More By Mehmet Akif Bağcı
Load More In Seo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da ilgini çekebilir

WordPress Sitenizi Hızlandırın – 3 Harika Yöntem

Bu yazıda, site hızının önemi, sitemizin hızını nasıl test edebiliriz ve site hızlandırma …