Home Teknoloji Sözlüğü Sanal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır?

Sanal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır?

6 min read
0
0
152

İnternet üzerinden alışveriş yaparken güvenlik endişesi yaşayanlar; Gelin sizi sanal kart ile tanıştırayım böylece alışverişlerinizi gönül rahatlığı ile yapabileceksiniz. “Bilgilerim çalınabilir” endişesi yaşamazsınız.

Sanal Kart Nedir?

Sanal kart sadece online alışverişleriniz için kullanabileceğiniz, fiziksel formu olmayan ve mevcut kredi kartınızla entegreli çalışan bir kredi kartıdır. Yani bu kartı market alışverişlerinizde kullanamazsınız, illa internet üzerinden bir harcama gerçekleştirmelisiniz. Sanal kredi kartınızın limitini siz belirlersiniz fakat asıl kredi kartınızın limitini geçemezsiniz.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Kullandığınız kredi kartınızın limiti 15 bin lira diyelim. İnternetten satın almak istediğiniz bir tablet ise 2 bin lira, hemen bir sanal kart oluşturuyorsunuz ve limitini 2 bin lira yapıyorsunuz, alışverişi gerçekleştirirken bu kartı kullanıyorsunuz. Alışverişinizi gerçekleştirdiniz ve sadece o alışverişiniz için oluşturduğunuz limiti doldurmuş oldunuz. Böylece alışveriş yaptığınız site bu bilgilerinizi kullanarak tekrar sizden para çekemeyecek veya bu bilgilerinizi başkaları ile paylaşsa bile yaptığınız alışveriş sonrası o kartta artık limit olmadığı için yine sizden para çekemeyecekler.

Sanal kartın ödeme günü ana kredi kartınız ile aynıdır. Hesap dökümünü yine ana kredi kartınız üzerinden görebilirsiniz.

Sanal Kart Limiti Nedir?

Her alışverişinizde tekrar oluşturabileceğiniz sanal kartın limitini siz belirliyorsunuz ama asıl kartınızın limitini aşmayacak şekilde. Sanal kart ile yaptığınız alışverişten sonra sanal kartınızda limit kalırsa tekrar ana kartınıza o limiti iade edebiliyorsunuz.

Sanal Kart Nasıl Alınır?

Sanal kart almak için ana kredi kartınızı aldığınız bankaya telefonla başvuru yapabiliyorsunuz, dilerseniz internet bankacılığı ile de sanal kart başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru sırasında inceleme – araştırma evreleri olmaz şayet hali hazırda bir kredi kartınız varsa tabi.

Sanal Kart Avantajları Nelerdir?

Sanal kartınızı ilk edindiğinizde limit sıfırdır. Dilediğiniz zaman dilediğiniz miktarda (ana kredi kartın limitini aşmayacak şekilde) limit belirleyebilirsiniz.

Sanal kart ücretsizdir, yıllık aidat ödemezsiniz ve alışverişleriniz esnasında komisyon ücreti vs. alınmaz.

Sanal kredi kartınızda taksit seçeneği de var. Kampanyalardan, özel indirimlerden faydalanabiliyorsunuz ayrıca puanda kazanabiliyorsunuz.

Sanal kart almak için çok uğraşmazsınız sadece internet bankacılığı kullanıyor olmanız yeterlidir.

Sanal Kart Üzerinden Nakit Çekilebilir mi?

Sanal kart, sadece online alışverişlerde kullanılan bir kart olduğu için sanal kart üzerinden nakit para / nakit avans çekilemez.

Sanal Kart Güvenli mi?

Güvenlik önce sizde başlar. Art niyetli kişiler sanal kart bilgilerinizi edinseler bile ne kadar limit belirlediyseniz o kadarını sizden çalabilir. Bu nedenle her alışverişinizde, alışveriş tutarınız kadar limit belirlemeniz faydanıza olacaktır. Limitiniz tükendiğinde bilgileriniz kimsenin işine yaramayacaktır.

 

Önemli Not:  Aidat ödemeleri (Örneğin Netflix aboneliğiniz için) gibi her ay düzenli ödemeleriniz için Sanal Kart oluştururken;
1- Sanal kartımın limitinin her hesap kesim tarihinde sıfırlanmasını istiyorum.
2- Sanal kartımın limitinin belirleyeceğim tutara göre her hesap kesim tarihinde yenilenmesini istiyorum.
seçeneklerinden 2 ‘yi seçmeniz gerekiyor. 

Siz yine de güvenli olmayan sitelerden alışveriş yapmamaya özen gösterin.

 

Load More Related Articles
Load More By Mehmet Akif Bağcı
  • Udemy Nedir? Nasıl Kullanılır?

    Adını son zamanlarda her yerde duyduğumuz “Udemy” Eğitim Platformundan bahsede…
  • Dijital Dönüşüm Nedir?

    Dijital Dönüşüm “Hızla gelişen bilgi ve iletişim teknolojilerinin sunduğu imkanlar v…
  • Tablet Pc Nedir? Ne işe Yarar?

    Tablet Pc (tablet bilgisayar) almayı düşünenler için; Tablet pc nedir? Ne işe yarar? Table…
Load More In Teknoloji Sözlüğü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da ilgini çekebilir

Seo için Sitenin Google Search Console’a Bağlanması – 2019

Seo için çok önemli olan siteyi Google Search Console‘a kaydetmeyi anlatacağım.. Bun…