Home Mobil Tablet Tablet Pc Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Özellikler Nelerdir? 

Tablet Pc Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Özellikler Nelerdir? 

6 min read
0
0
536

Tablet Bilgisayar Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Özellikler

Almadan önce ihtiyaç duyduğunuz özellikleri iyi belirlemeniz lazım, tüm beklentilerinizi karşılayacak cihazlar çok pahalı olacaktır, o yüzden gerçekten ihtiyacınız olan özelliklere karar vermelisiniz.

1- İşletim sistemleri: Alacağınız cihazda hangi işletim sisteminin olduğunu göz önünde bulundurmanızda fayda var. İos işletim sistemi sadece Apple ürünlerinde var ve ios programları windows’u desteklemez. Kullanmayı düşündüğünüz programlar veya uygulamalar hangisini destekliyor..

2- Bellek (RAM): Kullanacağınız program ya da programlar yüksek kapasite gerekiyorsa ona göre seçim yapmalısınız. Mesela çok işinize yaramayacağı halde gidip 6 GB ram’e sahip “Apple iPad Pro 12.9″ Tablet” alıp 13 bin lira ödemenize gerek yok.

3- Dahili Depolama: Yukarıda da bahsettiğim gibi tablet bilgisayarların depolama kapasiteleri dizüstü bilgisayarlar kadar değil. Yukarıda örnek verdiğim “Apple iPad Pro 12.9″ Tablet” 1 TB kapasiteye sahip fakat hafıza kart desteği yok.

Hafıza kartı desteği olan ortalama depolama kapasitesinde bir tablet alıp kullanmanız daha akıllıca olacaktır.

4- Kamera Çözünürlüğü – Ön ve Arka Kamera Özelliği: Eğer bir emlakçıysanız, devamlı yeni evleri geziyor ve fotoğraflar çekip bunları da bir web sitesine ya da sosyal medya hesaplarınıza yüklüyorsanız veya müşterilerinize evin fotoğraflarını gösteriyorsanız, tablet bilgisayarınızın kamera çözünürlüğü iyi olmalı.

5- Küresel Konumlama (Gps): Yine emlakçı örneğinden yola çıkarsak, size verilen adresteki evi görmeye giderken gps özelliğine ihtiyacınız olabilir. Akıllı telefonum bana yeter diyorsanız bu maddeyi es geçebilirsiniz.

6- HDMI: Ses ve görüntü kalitesi için bu özelliği de görmezden gelmeyin.

7- 4,5 G: internet bağlantı hızınız önemli bir husus.

8- Ekran Boyutu: Ekran boyutu, kullanım kolaylığı ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda önem arz ediyor. Kullanım kolaylığı için küçük, bir çok detayı aynı ekranda görebilme ihtiyacınız içinse büyük boyutlu bir tablet bilgisayar tercih edebilirsiniz.

Nasıl her şeyin başı sağlık ise, her satın almanın başı da ihtiyaçlardır. Yukarıdaki özelliklerden ihtiyacınıza uygun olanı(ları) belirleyip, bu özellikleri sağlayan tablet bilgisayarları listeledikten sonra ülkemizde yeteri sayıda olmayan teknoloji konusunda tüketiciyi bilgilendiren kıyaslama sitelerine girip seçeneğinizi 1’e indirin. Şimdi sıra aşağıdaki maddeye geliyor.

9- Fiyat: Araştırma ve elemelerden sonra aklınızda bir tablet bilgisayar yer etti diyelim. Alışveriş sitelerini gezin fiyatlara göz atın çünkü aynı ürün farklı sitelerde farklı fiyatlarla satılıyor. İndirim kampanyalarını takip edin, bulabiliyorsanız indirim kuponlarından faydalanın. Kargo fiyatlarını karşılaştırın. Tercihinizi uygun olandan yana kullanın.

Bu tür elektronik cihazlar ülkemizde gerçekten çok pahalı, almadan önce gerçekten ihtiyacınız var mı? iyi düşünün. İşinize yaramayacak özellikleri göz önünde bulundurarak çok para ödemeyin.

Not: Ben sahip olduğum tablet bilgisayarı almadan önce gerçekten ihtiyacım olup olmadığını belirlemek için bir süre düşündüm çünkü masaüstü ve dizüstü bilgisayara zaten sahiptim. Daha sonra hangi özellikleri aradığımı belirleyip şu an yazdığım gibi yazılmış yazıları okudum ve ihtiyaçlarıma cevap verebileceğini düşündüğüm cihazı aldım. Bknz.

 

  • Tablet Pc Nedir? Ne işe Yarar?

    Tablet Pc (tablet bilgisayar) almayı düşünenler için; Tablet pc nedir? Ne işe yarar? Table…
Load More Related Articles
Load More By Mehmet Akif Bağcı
  • Tablet Pc Nedir? Ne işe Yarar?

    Tablet Pc (tablet bilgisayar) almayı düşünenler için; Tablet pc nedir? Ne işe yarar? Table…
Load More In Tablet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da ilgini çekebilir

Seo için Sitenin Google Search Console’a Bağlanması – 2019

Seo için çok önemli olan siteyi Google Search Console‘a kaydetmeyi anlatacağım.. Bun…