Home Mobil Tablet Tablet Pc Nedir? Ne işe Yarar?

Tablet Pc Nedir? Ne işe Yarar?

13 min read
0
0
3,907

Tablet Pc (tablet bilgisayar) almayı düşünenler için;

Tablet pc nedir? Ne işe yarar?

Tablet pcler hem tablet hemde bilgisayar (laptop) özelliklerini bir araya toplayan yeni nesil cihazlardır.

Gelin ilk önce tablet nedir ona bakalım!

Tablet, dokunmatik bir arayüze sahip kablosuz, kolay taşınabilir bir kişisel dijital asistandır (PDA). Bilgisayarların sahip olduğu özelliklerin kısıtlı bir kısmına sahiptir. Tabletler genellikle bir dizüstü bilgisayardan daha küçük fakat bir akıllı telefondan daha büyüktür.

PDA (Psersonal Digital Assistant): Türkçede “kişisel dijital asistan” olarak kullanılan kavram, son zamanlarda akıllı telefonları ve tabletleri tanımlamak için kullanılıyor.

Tablet PC, kişisel bir dijital asistan (PDA) ile dizüstü bilgisayar arasında bir melez olan taşınabilir bir bilgisayardır. Dokunmatik ekran arayüzüne sahiptir ayrıca portatif veya sabit bir klavyeye sahiptir. Tablet pcler bir çok yerde “2 in 1” ya da “2 si bir arada bilgisayar” terimleriyle de anılıyorlar.

Tablet Pcler normal tabletlerden daha üstün özelliklere sahiptir. Yerleşik Web tarama yeteneklerine, çoklu bağlantı seçeneklerine, kapasitif dokunmatik ekranlara sahiptir bununla birlikte multimedya yani dahili ses ve görüntü çıkışlarına (HD dahil) sahiptir. Tablet PC’lerde, kullanıcıların ekranları dikey veya yatay modda görüntülemelerine olanak veren ivmeölçer denilen ayarlama seçenekleri de bulunur.

Günümüz teknoloji dünyasında BYOD (Bring Your Own Device yani kendi cihazını kullan/getir) sistemi ile çalışan iş yerlerinde, kullanıcılar artık kendi bilgisayarlarını getirmekte, durum böyle olunca insanlar taşıması ve diğer özellikleri sayesinde tablet pclere yöneldi. Popülaritesi de böylece arttı.

Tablet PC işletim sistemleri ve özellikleri 

Kullanıcı veya işletmeler, aralarında seçim yapabilecekleri farklı marka ve özelliklere sahip tablet pclere ve yine farklı işletim sistemlerine sahip olabilmektedir.

Tablet Pc olayını ilk ele alan Apple oldu. Apple, ipad’i piyasaya sürmeden önce ileri görüşlülüğü sayesinde hem yazılımını hemde donanımı kendisi üretme yoluna gitti. Bu sayede hatırı sayılır bir pazar payına sahip oldu.

Teknoloji ilerledikçe tablet pcler laptopların yaptığı bir çok işe el attı. bundan 3-5 sene önce tablet pcler film izleme, müzik dinleme, internette gezinme veya fotoğraf tasnifleme tarzı işler yapabiliyordu ama artık fotoğraf işleme, temel grafik tasarım işleri hatta cad programlarını (2 ya da 3 boyutlu çizim programları) hızlı bir şekilde çalıştırabilir duruma geldiler.

Benim kullandığım Samsung Galaxy Book tablet pc’yi anlattığım yazıyı okuyabilirsiniz.

Tablet pcler genellikle marka ve modellerine göre 10 inç ile 13 inç boyutları arasındadır. Kapasiteleri 16 Gb ile 256 Gb arasında değişiklik gösteriyor.

İşletim sistemleri de markalarına göre değişiklik gösteriyor. Apple tüm ürünlerinde ios kullanıyor. Diğer markalar ise android veya windows tabanlı işletim sistemlerini tercih edebiliyor. Hemen hepsi bir adet kalem ile geliyor.

Microsoft, Apple, Samsung, Lenovo, Huawei, Asus en çok satan tablet pcler.

Bazı tablet pcler küresel konumlama (Gps) özelliğine sahip, sim kart takılabilenler de var. Bu arada bu ürünlerde usb çıkışları olmuyor. Type c dönüştürücü kullanarak mouse, flash bellek vs. kullanabiliyorsunuz. Kullandığınız dönüştürücü’de hdmi ve ethernet çıkışı da varsa güzel çalışıyor. Depolama kapasiteleri genelde düşük olduğu için bir çoğu hafıza kartı destekliyor.

Tablet PC mi ? Yoksa Laptop mu ? Hangisini Almalısınız?

Yeni bir tablet pc veya laptop almayı düşünüyorsunuz ancak hangisini seçeceğinize karar veremiyor musunuz?

İhtiyaçlarınızı belirleyin!

Mesela tasarımcıysanız ve işiniz gereği çok geziyorsanız yani mobilize çalışmanız gerekiyorsa tablet pc tam size göre. Ultra taşınabilir ve ultra işlevsel tablet pcler neredeyse tam donanımlı dizüstü bilgisayarlar gibi çalışabiliyor ve tablet pcler tamamen işlevseldir, kullanıcılara dokunmatik ekranlı tabletleriyle birlikte ek laptop işlevselliğini kullanabilecekleri güzel bir seçenek yaratır. Şayet evde ya da iş yerinde sabit çalışıyorsanız laptop ya da masaüstü bilgisayarlar işinize görecektir.

Küçük çocuklarınızın oyun oynamaları için düşünüyorsanız tablet pc değil de tabletler tam size göredir. Büyük çocuklarınız için ise laptoplar tavsiyemdir çünkü ortalama yaşı 15 üzeri çocukların oynadığı oyunların güç ihtiyaçlarını tablet pcler tam olarak karşılayabilse de (bu tür tablet pcler çok pahalı) ekran boyutlarının küçüklüğü bu çocukları tatmin etmeyecektir.

İşiniz gereği farklı yerlerde sunumlar veya tanıtımlar yapıyorsanız yine tablet pcler tam size göre.

Üniversite Öğrencileri Tablet pc mi yoksa Laptop mu Almalı?

Öğrenci arkadaşlar yukarıda yazdığım şeyler sizin içinde geçerli. Mobilize işleriniz varsa tablet pc alın. Yani öğrencilik yanında ek işler yapıyorsanız mesela web tasarım / grafik tasarım işi yapıyorsanız veya blogunuz varsa seyahat esnasında bir şeyler yazıp – bir şeyler çizecekseniz veya acil kod yazmanız gerekiyorsa tablet pc. Bu tür işleriniz yoksa laptop alın. Hiç gereksiz masrafa girmeyin. Bunun yanında film, müzik, uygulama vs. ihtiyaçlarınıza akıllı telefonunuz yeterli gelmiyorsa laptop yanında uygun fiyatlı android işletim sistemli bir tablet alabilirsiniz.

Bütçeniz ne kadar?

Bütçe çok önemli. Düşündünüz ve tablet pc almaya karar verdiyseniz yine yapmayı planladığınız işlerinize uygun tablet pc alın.

Sunumlarınız için office programları kullanacaksanız yüksek depolama kapasitesine ya da ram’e ihtiyacınız olmayacaktır. Şayet Autocad Netcad vs. gibi Cad programları ya da Photoshop gibi ağır Adobe programları kullanacaksanız alacağınız tablet pc güçlü olmalı. Konum bilgileri sizin için önemliyse – uydulardan faydalanacaksanız alacağınız tablet pc sim kart takılabilecek türde olmalıdır.

Unutmayın!

  • Tablet pclerin depolama kapasiteleri laptoplar kadar geniş değildir. Yüklediğiniz her program cihazınızı biraz daha kasacak, ısınmasına sebep olacaktır.
  • Tablet pclerde DVD sürücü, usb bağlantı – Hdmi giriş – ethernet girişi olmaz. Type C giriş vardır sadece. Dönüştürücü aparat kullanarak bu tür girişleri entegre edebilirsiniz.
  • Tablet pcler laptoplara göre daha dayanıksızdır, dikkatli kullanmak gerekir. Şarjı daha çabuk biter.
  • Tablet pclerin sahip olduğu kalem sayesinde kolayca notlar alabilir, harika çizimler yapabilirsiniz.
  • Tablet pclerin her yere götürebilir ve her yerde kullanabilirsiniz. Yolda yürürken, balkonda çay içerken, uçakta – otobüste..
  • Tablet pclerin klavyeleri genelde tak çıkar olduğu için bir çok durumda size ekstra konfor sağlar.

Bu konuya da göz atabilirsiniz.
Tablet Pc Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Özellikler Nelerdir?

Load More Related Articles
Load More By Mehmet Akif Bağcı
Load More In Tablet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da ilgini çekebilir

Seo için Sitenin Google Search Console’a Bağlanması – 2019

Seo için çok önemli olan siteyi Google Search Console‘a kaydetmeyi anlatacağım.. Bun…