Home Teknoloji Dijital Dönüşüm Dijital Medya Udemy Nedir? Nasıl Kullanılır?

Udemy Nedir? Nasıl Kullanılır?

17 min read
0
1
3,626

Adını son zamanlarda her yerde duyduğumuz “Udemy” Eğitim Platformundan bahsedeceğim.

Udemy, dünyanın her yerindeki öğrencilerin dünyanın her yerindeki en iyi eğitimi almasına imkan sağlayan, öğretme ve öğrenme için benzersiz gerçekten olan küresel bir pazardır. Burada bağımsız eğitmenler kendi offline eğitimlerini sunuyorlar. Her öğretmen yada eğitici kendi kursunu ücretli veya ücretsiz olarak öğrencilere sunabiliyor.

Udemy’de bugün itibariyle 50 farklı dili konuşan, 30 milyonun üzerinde öğrenci, 100 binin üzerinde kurs ve 42 bin eğitimci bulunuyor.

Burada çok çeşitli kategorilerde yine çok çeşitli eğitimler mevcut. Matematikten web tasarıma, ekmek pişirmekten Autocad çizim programına kadar her türlü eğitimi bulabiliyorsunuz. Udemy üzerinde öğretmende olabilirsiniz öğrenci de, size kalmış. Önemli olan yetenekli ve bilgili olduğunuz konuyu bulmak.

Eğitmenler için Udemy

Herhangi bir konuda uzman olduğunu düşünen herkes Udemy’de eğitmen olabilir. Uzman olduğunuz konuda belirli kurallar ışığında videolarınızı hazırlar ve udemy’e yüklersiniz, denetleme ve kontrolden geçtikten sonra eğitiminiz udemyde listelenir ve öğrencilere sunulur. Her ihtiyaç duyan ve satın alan öğrenci eğitiminizi izledikten sonra eğiticiye 5 üzerinden not verir ve yorum yapar. Bu verilen puanlar daha sonra bu eğitimi almak isteyenler için yol gösterir.

Kursunuzun fiyatını belirlerken insiyatif sahibisiniz, isterseniz ücretsiz de sunabiliyorsunuz. Örneğin çok emek verdiğiniz, aylarca video çekip çok sayıda eğitim materyali (pdfler, görseller, sorular, test vs.) hazırladığınız bir kurs için 300 TL ücret belirleyebiliyorsunuz. Bu ücretin belirli bir kısmını (%97) siz alıyorsunuz. Eğitiminizi çok sayıda öğrenci satın aldı ve puanınız hayli yüksek ise “Bestseller” kısmında görünüyorsunuz. Ayrıca Udemy başka mecralarda sizin eğitiminizin reklamını yaparsa o eğitimden aldığınız payınız biraz daha düşebiliyor. Udemy puanı çok iyi olan eğitimlerin reklamını yapıyor.

Ücretli kurslarınız için indirim kuponu oluşturabiliyorsunuz. Yıl başlarında veya bayramlarda bir çok eğitimci indirim kuponları dağıtıyor, bu indirim kuponları o eğitimcinin kurslarının hem daha çok satmasını hemde ismini daha çok duyurmasını sağlıyor.

Udemy yeteneği ve bilgisi olanlar için güzel bir gelir kaynağı, hazırladığınız kurs çok çok popüler bir alan değilse evinizi geçindirmeye yetmeyebilir fakat iyi bir yan gelir olabilir.

Öğrenciler için Udemy

Udemy kurslarından faydalanabilmeniz için herhangi bir okula kayıtlı olmanız gerekmiyor, o konuyu öğrenmek istemeniz yeterli. Bir ev hanımı da istediği kursu alabilir, bir iş adamı da. Makine Mühendisliği okuyan bir üniversite öğrencisi kendisi için gerekli olan herhangi bir cad programı kursunu alabilir.

Örnek vermek gerekirse, Sağlıklı beslenme üzerine bir eğitim (kurs) almak istiyorum. Udemy ana sayfasından arama yaptım veya ilgili kategoriye girerek belirlediğim konuda listelenen kursları gördüm. Öncelikle kursun içeriğinde neler var,  kaç videodan oluşmuş, toplam kaç dakika sürüyor ve bu kursu benden önce kaç kişi satın almış bunlara bakabiliyorum. Bu kursta öğrenecekleriniz, bu kursu alabilmeniz için gereksinimleriniz ve varsa bu kurs için açıklamaları da okuyabiliyorsunuz.

Daha sonra eğitimci kim? Eğitimcinin kendini tanıtan yazısını görebiliyorum. Kaç yıldır bu konuda uzman, şimdiye kadar neler yapmış vs. kontrol edebiliyorum. Yine daha sonra bu eğitimi satın alan öğrencilerin verdikleri puanları ve yorumları okuyabiliyorum. 150 kişi eğitimi satın almış, 100 kişi yorum ve puanlama yapmış. Eğiticinin notu 5 üzerinden 4.8 ama aynı konudaki diğer kursların puanları ise 3,5 – 4,2 ve 4,4 ise ben puanı yüksek olanı yani 4.8 olan kursu tercih ederim. Aynı zamanda bütün kursların ilk 2-3 videosunu herkes izleyebiliyor yani satın almadan önce öngörüye sahip olabilmeniz için size fırsat veriyor.

Youtube veya Diğer Ücretsiz Platformlardan Farkı Ne?

En büyük farkı bu platforma daha ciddi ve eğitimcilerin bir çoğu sizinle gerçekten ilgileniyorlar. Eğitimciye istediğiniz yerde soru sorabiliyorsunuz, sorularınıza kursu satın alan diğer öğrencilerde cevap verebiliyor, tabi sizde başkalarının sorularına cevap verebiliyorsunuz. Cevaptan tatmin olmuyorsanız aynı yerde tekrar ve tekrar sorular sorabiliyorsunuz. Böylece etkileşim sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca bir çok kursta indirilebilir dokümanlar / kaynaklar oluyor. Tavsiye internet siteleri veya servisler sunuyorlar.

Kursları Çevrimdışı İzleyebiliyoruz

İlgili kursu çevrimdışı (internet olmadan) görüntülemek üzere her zaman indirilebilir izleme imkanına sahibiz, Netflix’te olduğu gibi. Sınav ve pratik testi vb. dokümanları çevrimdışı indiremiyoruz.

Kursları İndiremiyoruz

Kursları cihazlarımıza indiremiyoruz, çünkü bu telif haklarının ihlal edilmesi anlamına geliyor. Bununla birlikte eğitmenlerin isterlerse kurslarının indirilebilir olarak yayınlamasına Udemy izin veriyor.

Bir eğitmenin kursun indirme ayarını etkinleştirip etkinleştirmediğini görmek için imlecimizi video oynatıcının sağ alt tarafında bulunan dişli çark simgesine getiriyoruz. Dersi indir (Download lecture) seçeneği gri renkte görünmüyorsa (beyaz ise :)) tıklayarak dersi bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Gri ise indiremiyoruz. İndirilemeyen bir derste yandaki gibi görünür.

Kurs Ararken Filtreleme Yapabiliyoruz

Kurslar için kıyaslama yapabiliyor olmanız çok önemli, ilgi duyduğunuz kursu ararken filtreleme özelliği ile dil seçimi, puan kriteri, ücretli veya ücretsiz oluşu, eğitimin süresi, alt yazı olup olmadığı gibi seçeneklerden seçim yapabiliyorsunuz.

Eğitimciye Soru Sorabiliyoruz

Satın aldığınız kursta istediğiniz video’da eğitimciye soru sorabiliyorsunuz ya da sizden önce sorulmuş sorulara ve cevaplara bakabiliyorsunuz. İnanın kısa zamanda cevaplıyorlar. Puanı yüksek olan eğitimciler bu konuda çok ilgililer.

Kurs Konularında ve Materyallerde Güncellemeler Olabiliyor

Örneğin Herhangi bir program ile ilgili bir kurs aldınız, eğitimci bu kursu 6 ay önce hazırlamış fakat geçen hafta programa güncelleme gelmiş. Eğitimci bunu göz önünde bulundurarak belirli videoları yeniliyor, gerekiyorsa indirilebilir dokümanları / materyalleri güncelleyebiliyor. Bu durum eğitimcinin inisiyatifinde. Güncelleme yapmazsa satın alan öğrenciler için faydalı bir eğitim olmaz ve kötü puan – kötü yorum yaparak o kursun daha fazla satılmamasına neden olurlar.

Kursu İstediğimiz Platformdan İzleyebiliyoruz

Satın aldığınız kursu istediğiniz platformdan seyredebiliyorsunuz. İster bilgisayar ister android ister ios telefon – tabletiniz üzerinden. Udemy uygulamasını yüklememiz yeterli.

Kursu İstek Listemize Ekleyebiliyoruz

İlgi Duyduğumuz Kursa Kalp koyarak istek listemize ekleyebiliyoruz bu sayede fiyat takibi yapabilir indirim olduğu zaman satın alabiliriz. Aşağıdaki görseldeki gibi.

Kaldığımız Yerden Devam Edebiliyoruz

Kursu izlerken yarıda kesmek zorunda kaldık. Örneğin 27. video 12. dakika ve bilgisayarımızı kapattık. Daha sonra o kursu tekrar izlemek istediğimizde direkt kaldığımız yerden başlıyor ve eğitimin % kaçını izlediğimizi de gösteriyor.

Satın Alınan Kursu Ne zamana kadar İzleyebiliyoruz?

Satın aldığınız kursun zamanı için hiç bir kısıtlama yok, istediğiniz zaman izleyebiliyorsunuz. Yani kursa ömür boyu erişim hakkına sahipsiniz. Kursu bitirdiğiniz zaman size o konu için bitirme sertifikası da veriyor, tabi bunun pek bir geçerliliği olmuyor.

Udemy Size Teklifler Yapabiliyor

Bazen Udemy size teklifte bulunabiliyor. Örneğin Google Ads kursu almak istiyorsunuz arama ve filtreleme kullanarak bir tanesini incelemeye başladınız, sayfanın alt kısmında size bu eğitimle birlikte Dijital Pazarlama konusundaki başka bir kursu da almak isterseniz %50 indirim yapacağını bildiriyor. değerlendirmek tamamen size kalmış.

Kurs Fiyatlarındaki Güncellemeler

Yeni yayınlanan kurslar genellikle makul fiyatla sunuluyor. (tabi eğitimcinin inisiyatifinde bu durum) Herhangi bir kurs popüler olduğunda fiyatı da artıyor. Şahsen benim geçen sene aldığım kurs yanlış hatırlamıyorsam 25 TL idi fakat eğitim gerçekten harikaydı. Bu kurs epey popüler oldu ve şuan kursun puanı 4.8 tabi fiyatı da 300 TL nin üzerinde.

Satın Aldığınız Kursu İade Edebilirsiniz

Evet yanlış okumadınız, satın aldığınız kurstan memnun olmamanız durumunda, 30 gün içerisinde iade talep edebiliyorsunuz. Ödemenizi ister kredi kartından isterseniz Paypal üzerinden yapmış olun fark etmiyor. Dilediğiniz zaman (30 gün içinde) iade hakkınız var.

 Tavsiyelerim

  • Kursu satın almadan önce filtreleme yaparak ücretsiz olanları bi kontrol edin. Yeterli gelip gelmediğine bakın.
  • İlgi duyduğunuz kurslara hemen ihtiyacınız yoksa önce takibe alın, belirli sürelerde çok güzel indirimler olabiliyor. Özellikle özel günlerde (bayramlar vs.)
  • Kursu satın almadan önce yukarıda yazdığım kriterlere göre değerlendirin. Puan, son güncellenme tarihi, yorumlar vs.
  • İşinize yaramayacak kursları satın almayın. Ben çok yaptım ve pişmanım. Ücretsiz diye de bunu yapmayın.
  • Beğendiğiniz ve size fayda sağlayan kurslar için puanlama ve yorum yapın. Emek veren eğitimcilerin emekleri karşılık bulsun.
  • Kursunu aldığınız eğitimcinin ilgi duyduğunuz başka kursları varsa indirim kuponu isteyin. Vermek istemiyorsa ısrar etmeyin 🙂
  • Kursun faydasını gördüğünüz halde geri iade istemeyin. Kul hakkına girersiniz.

Download Edilebilir Udemy Uygulamaları;

Download Udemy Ios için

Download Udemy Android için

 

Load More Related Articles
Load More By Mehmet Akif Bağcı
Load More In Dijital Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da ilgini çekebilir

Seo için Sitenin Google Search Console’a Bağlanması – 2019

Seo için çok önemli olan siteyi Google Search Console‘a kaydetmeyi anlatacağım.. Bun…