Home Tasarım Wordpress WordPress Sitenizi Hızlandırın – 3 Harika Yöntem

WordPress Sitenizi Hızlandırın – 3 Harika Yöntem

16 min read
0
0
165

Bu yazıda, site hızının önemi, sitemizin hızını nasıl test edebiliriz ve site hızlandırma konularından bahsetmeye çalıştım. umarım hem size hem de bana faydalı olur. 

Yazının uzun olduğuna bakmayın, biraz detaylı anlatmaya çalıştım, uygulama aşaması 5 dakikayı geçmiyor.

Cebimizdeki telefonların özellikleri arttıkça bir çok ihtiyacımızı bunlar üzerinden gerçekleştirir olduk. Online alışverişlerimizi, fatura ödemelerimizi ve takip ettiğimiz blogları hep mobil (telefon-tablet) üzerinden okuyoruz. Bir çok blog sahibi kendi blogunu da bu cihazlar üzerinden yönetiyor. Bunun farkında olan Google artık mobil kullanıcıları daha fazla önemsiyor.

Yapılan bir Google araştırmasına göre eğer siteniz 3 saniyeden daha geç açılıyorsa mobil ziyaretçilerinizin %53’ü sitenize girmekten vazgeçiyor. Bu durum sizin için büyük kayıp demek. Site hızı ziyaretçilerinizin aradığına kısa zamanda – sıkılmadan ulaşmaları ve sitenizin Google’da üst sıralarda olabilmesi için üzerine düşmeniz gereken bir konu.

Masaüstü kullanıcıları içinde durum mobilden pek farklı değil.

Yine bir araştırmaya göre;

  • Siteniz 2 saniyede açılıyorsa olası ziyaretçi kaybınız %9
  • Siteniz 3 saniyede açılıyorsa olası ziyaretçi kaybınız %13
  • Siteniz 4 saniyede açılıyorsa olası ziyaretçi kaybınız %17
  • Siteniz 5 saniyede açılıyorsa olası ziyaretçi kaybınız %22
  • Siteniz 6 saniyede açılıyorsa olası ziyaretçi kaybınız %27
  • Siteniz 7 saniyede açılıyorsa olası ziyaretçi kaybınız %32

Bu yüzden sitenizi hızlandırmak zorundasınız. Yavaş açılan bir siteyi kimse ziyaret etmek istemez. Hasbelkader sitenize birisi girdiyse bile sayfa geçişlerinin yavaşlığı onu sinir edecek ve derhal orayı terk edecektir. Ziyaretçilerin sitenizde daha fazla kalmasını istiyorsanız hızlı siteler yapmak zorundasınız.

Bu konuda sitenizin hızını nasıl ölçersiniz ve sitenizi nasıl hızlandırabilirsiniz anlatmaya çalışacağım.

Sitemizin Hızını Nasıl Ölçeriz?

1- Google arama motoruna “Google site hızı” yazarak arama yapın. Google Page Speed Insight linkine tıklayın. Açılan sayfaya sitenizin adresini yapıştırın ve Analiz et butonuna tıklayın. Google böylece sitenize bağlanıyor ve her türlü analizi gerçekleştiriyor. Sonuçları mobil için ayrı masaüstü için ayrı sunuyor. Yapmanız gerekenleri de adım adım açıklıyor.

2- Bir diğer servis GT Metrix. Açılan sayfaya yine sitenizin adresini yapıştırın ve Analyse butonuna tıklayın. Bu da size hız skorunuzu gösterecek ve yapmanız gerekenleri tavsiye olarak verecektir. Yalnız bu sitenin dili ingilizce.

Sitemizi Nasıl Hızlandırırız?

WordPress sitelerimizi hızlandırmak için 3 farklı yol anlatacağım, sırasıyla hepsini gerçekleştirdiğimiz zaman sitelerimizde ki bariz hız farkını göreceğiz.

1- Tarayıcı Ön bellekleme – Kod ekleme:

Öncelikle aşağıya bıraktığım kodları kopyalamanız ve .htaccess dosyasının en alt kısmına yapıştırmanız gerekiyor. Bu dosyayı ftp üzerinden kök dizinde görebilirsiniz. Şayet seo eklentisi kullanıyorsanız. Mesela çok popüler olan Yoast seo. Panelde seo üzerine gelip, araçlar sekmesine tıklayın. Ekranda .htaccess dosyanızı görürsünüz, aşağıdaki kodu olduğu gibi .htaccess dosyanızın en alt kısmına yapıştırıp kaydedin.

Not: .htaccess dosyanızı bozarsanız siteniz tekrar açılmaz, o yüzden dilerseniz öncelikle orjinal .htaccess dosyanızın yedeğini alın. Bir sorun olması durumunda daha kolay kontrol edebilirsiniz.

## EXPIRES CACHING ##
<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access plus 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 1 year"
ExpiresByType image/gif "access plus 1 year"
ExpiresByType image/png "access plus 1 year"
ExpiresByType text/css "access plus 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access plus 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access plus 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access plus 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access plus 1 year"
ExpiresDefault "access plus 2 days"
</IfModule>
## EXPIRES CACHING ##

Daha sonra tekrar sitenizin hızını ölçün, fark var mı? Bitmedi devam ediyoruz..

2- Sitenizdeki Görselleri Küçültün:

Sitenizdeki büyük boyutlu resimler de sitenizin açılış hızını etkileyen faktörlerin başında geliyor. Sitenize görsel eklerken mutlaka boyutlarını kontrol edin ve gerekiyorsa yardımcı programlar kullanarak onları optimize edin, boyutlarını küçültün.
Ya da bir eklenti marifetiyle sitenizdeki tüm resimleri optimize edebilirisiniz.

Admin panelimizden eklenti ekle sekmesine geliyoruz ve arama kısmına “optimize images” yazıyoruz, çıkan sonuçlardan “Ewww image optimizer” olanı yüklüyor ve etkinleştiriyoruz.

Eklenti kurulduktan sonra panelimizden görsellerimizin bulunduğu ortam sekmesine çerisinde “Toplu Optimizasyon” sekmesine tıklıyoruz. Çıkan ekranda resimler arası duraklama süresini 1 yapıyoruz, şayet sitenizde görsel fazla ise bu değeri daha küçük belirleyebiliyoruz. Daha sonra “Scan for unoptimized images” (Resimleri toplu optimize et) butonuna tıklıyoruz ve işlem bitene kadar bekliyoruz.

Eklentiyi kurduktan sonra aşağıdaki hatayı alırsanız: Hostunuzdan kaynaklı bir durum var demektir. Host firmanızdan düzeltmelerini isteyebilirsiniz.

EWWW Image Optimizer requires exec() to perform local compression. Your system administrator has disabled the exec() function, ask them to enable it.
An API key or ExactDN subscription will allow you to offload the compression to our dedicated servers instead.

Olmazsa alternatif eklentiler kullanabilirsiniz. Eklenti ekle sekmesinden yine “optimize images” araması gerçekleştirip indirilme sayısı fazla ve puanı yüksek olanlardan seçebilirsiniz. Örn. “Smush Image Compression and Optimization” veya “WP-Optimize

NOT: Benim tavsiyem, öncelikle Ewww image optimizer eklentisini deneyin, bir sorunla karşılaşırsanız (yukarıda bahsettiğim hata gibi) altenatifleri deneyebilirsiniz.

3- Cache (Önbellek) Eklentisi Kullanmak – Wp Fastest Cache:

Öncelikle belirtmek isterim ki, şayet hostunuzu Godaddy‘den aldıysanız (wordpress manage hosting) önbellek eklentisi kurmanıza gerek yok çünkü adamlar sunucuları üzerinden bu hizmeti size veriyorlar. Sizin hostunuzda bu sistemin olup olmadığını anlamak için, siteye giriş yaptıktan sonra ekranın en üstünde bulunan siyah admin bar üzerinden godaddy ibaresi altındaki sekmeleri kontrol ettiğinizde “Ön belleği temizle” linkini görüyorsanız size önbellek hizmeti veriliyor demektir. Şu durumda zaten eklentiyi kurmak isteseniz de “Kullanılamaz” uyarısı alırsınız.

Wp Manage Hosting dışındaki sistemi kullananlar, eklenti ekle sekmesinden arama yaparak “Wp Fastest Cache” eklentisini buluyoruz ve hemen yükle linkine tıklıyoruz akabinde eklentiyi etkinleştiriyoruz.

Admin panele eklentinin sekmesi otomatik olarak geliyor, linke tıklayarak ayarlar kısmına geliyoruz. Aşağıdaki görsellerle adım adım ayarlarımızı yapalım.

1. Adım

Öncelikle Cache sistemini açmak için en üstteki kutuya tik koyuyoruz. Sonra tüm sitenin ön yüklemesini otomatik oluşturmak için Ön yükleme kısmına tik koyuyoruz. Bu adımda ekrana gelen kutuyu 1. görselde ki gibi dolduruyoruz.

Not: Hangi maddenin ne işe yaradığını öğrenmek için mavi renkteki “i” harflerine basmak yeterli, gerekli açıklamalar açılan sayfada görüntülenecek.

2. Adım:

Bu adımda, Yeni bir yazı veya sayfa eklenirse önbelleği temizlemek için Yeni Yazı kısmına tik koyuyoruz. 2 no’lu görselde ki gibi.

3. Adım:

Bu adımda bir sayfa veya yazı güncellendiğinde ön belleğin temizlenmesi için Update post kısmına da tik koyuyoruz. Gelen kutucukta görselde ki gibi dolduruluyor.

4. Adım: (Son Adım)

Bu adımda, Html küçült, Css Küçült, Css Birleştir, Js Birleştir kutularına tik koyarak aktifleştirin böylece siteniz daha hızlı açılacaktır. Yalnız yapılan bu işlemlerden sonra sitenizi kontrol etmenizde fayda var.. Hem masaüstü hemde mobil sürümünden. Bana hiç denk gelmedi ama sitede kaymaların olma ihtimalinden bahsedenler var. Bu tür problemlerle karşılaşırsanız hangi ayardan olduğunu anlayabilmek için her bir kutuya tik koyup aktifleştirdikten sonra kontrol edebilirsiniz. Son adımda ayarlarınızın son hali aşağıdaki gibi olmalıdır.

Bu ayarlamaları bitirdikten sonra, önbellek temizleme işlemini gerçekleştirmemiz gerekiyor.

Ön bellek temizleme nedir: Tarayıcı ön belleğinde depolanan dosyalar zamanla oldukça büyük boyutlar ulaşabilir bu durumda sitenizin açılış hızı yavaşlar. Bu nedenle sitenize giriş yaptıkça ön bellek temizleme işlemini yapmalısınız. Aşağıdaki görselde ki gibi.

İşlemlerimizi tamamladık, ön bellek temizliğimizi de yaptıktan sonra yukarıda linklerini verdiğim Google Pagespeed ve Gt Metrix servislerinden hızımızı tekrar kontrol edebiliriz..

Şu Yazıyı da okuyabilirsiniz.
Başarıya Ulaştıran Blog Fikirleri

Load More Related Articles
Load More By Mehmet Akif Bağcı
Load More In Wordpress

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da ilgini çekebilir

Seo için Sitenin Google Search Console’a Bağlanması – 2019

Seo için çok önemli olan siteyi Google Search Console‘a kaydetmeyi anlatacağım.. Bun…